ISA World Surfing Games 2024 results today, medals winners list, schedule, date, time and live stream telecast

ISA World Surfing Games 2024 results today, medals winners list, schedule, date, time and live stream telecast

Here is all you need to know about World Surfing Games 2024 including its results, medals winners list, schedule, date, live stream and more 

There will be 48 surfers competing in these Games, with a maximum of two or three surfers per gender, all from their respective NOCs.

The International Olympic Committee extends an invitation to all interested and qualified NOCs to send surfers to the Games in accordance with the Universality rule for the first time. Men’s and women’s national teams competed to earn one more berth for their National Olympic Committees (NOC) at the previous qualification event, the 2022 World Surfing Games.

ISA World Surfing Games 2024 results today, medals winners list, schedule, date, time and live stream telecast where to watch

For all athletes to be eligible for the Games, they had to compete in three consecutive years of the Pan American Games, the World Surf League Championship Tour, and the ISA World Surfing Games.

In both the men’s and women’s shortboard competitions, host country France is permitted to use a single quota spot each. The host country spot(s) will be transferred to the next highest-ranked eligible surfer at the 2024 ISA World Surfing Games if one or more French surfers directly qualify through any of the contests.

Individual competitors from Africa, Asia, Europe, and Oceania will be awarded qualification berths at the World Surfing Games this year. The World Surfing Games are being held at Surf City, El Salvador, for the second time.

The sport’s premier competition, which takes place from May 30 to June 7, will feature 297 surfers from a record 64 nations competing on the world-class waves of La Bocana and El Sunzal.

Meanwhile, the yearly competition, 2024 ISA World Surfing Games ran from February 23 to March 3, to determine 14 individual Olympic quotas—six for men and eight for women held in Arecibo, Puerto Rico..

February 29

Women’s repechage

Round 4

Heat 1

  1. Yolanda Sequeira (POR) – 12.43
  2. Sally Fitzgibbons (AUS) – 11.16
  3. Camilla Kemp (GER) – 9.04
  4. Molly Picklum (AUS) – 5.56

Heat 2

  1. Tatiana Weston-Webb (BRA) – 11.60
  2. Nadia Erostarbe (ESP) – 10.00
  3. Teresa Bonvalot (POR) – 9.90
  4. Leilani MGonagle (CRC) 23

Heat 3

  1. Sol Aguirre (PER) – 9.83
  2. Taina Hinckel (BRA) – 9.14
  3. Lucia Machado (ESP) – 8.20
  4. Brisa Hennessy (CRC) – 8.13

Heat 4

  1. Johanne Defay (FRA) – 14.94
  2. Caroline Marks (USA) – 11.36
  3. Yang Siqi (CHN) – 11.34
  4. Maya Mateja (MEX) – 5.17

Round 5

Heat 1

  1. Sanoa Olin (CAN) – 11.83
  2. Daniella Rosas (PER) – 9.47
  3. Matsuda Shino (JPN) – 8.30
  4. Arena Rodriguez (PER) – 8.20

Heat 2

  1. Tessa Thyssen (FRA) – 10.40
  2. Tsuzuki Amuro (JPN) – 8.70
  3. Chelsea Tuach (BAR) – 8.50
  4. Tiara van der Huls (NED) – 7.43

Heat 3

  1. Anat Lelior (ISR) – 12.50
  2. Sky Brown (GBR) – 10.44
  3. Rachel Presti (GER) – 10.26
  4. Tyler Wright (AUS) – 7.83

Heat 4

  1. Janire Gonzalez-Etxabarri (ESP) – 12.74
  2. Carissa Moore (USA) – 12.03
  3. Sarah Baum (RSA) – 10.40
  4. Luana Silva (BRA) – 8.70

Men’s repechage

Round 4

Heat 1

  1. Gabriel Medina (BRA) – 16.94
  2. Joan Duru (FRA) – 12.17
  3. Barron Mamiya (USA) – 4.67

Heat 2

  1. Kauli Vaast (FRA) – 13.97
  2. Sebastian Williams (MEX) – 12.77
  3. Jack Robinson (AUS) – 10.97

Heat 3

  1. Ethan Ewing (AUS) – 16.10
  2. Kehu Butler (NZL) – 13.13
  3. Rio Waida (INA) – 11.20

Heat 4

  1. Alonso Correa (PER) – 13.00
  2. Andy Criere (ESP) – 11.20
  3. Yago Dora (BRA) – 10.90

Heat 5

  1. John John Florence (USA) – 13.23
  2. Cody Young (CAN) – 12.67
  3. Arran Strong (GBR) – 9.53

Heat 6

  1. Marco Mignot (FRA) – 11.57
  2. Brian Toth (PUR) – 9.83
  3. Tim Elter (GER) – 9.07

Round 5 

Heat 1

  1. Dylan Groen (GER) – 11.90
  2. Ramzi Boukhiam (MAR) – 11.27
  3. Stanley Norman (GBR) – 7.90

Heat 2

  1. Kai Odriozola (ESP) – 12.67
  2. Roberto Rodriguez (ECU) – 8.46
  3. Levi Young (CAN) – 8.40

Heat 3

  1. Lucca Mesinas (PER) – 11.43
  2. Oliver Zietz (NED) – 9.50
  3. Maksymilian Michalewski (POL) – 6.13

Heat 4

  1. Leonardo Fioravanti (ITA) – 13.17
  2. Guilherme Fonseca (POR) – 10.00
  3. Anthony Fillingim (CRC) – 8.44

Heat 5

  1. Manuel Selman (CHI) – 13.50
  2. Frederico Morais (POR) – 12.03
  3. Eliya David Sasi (ISR) – 7.03

Heat 6

  1. Filipe Toledo (BRA) – 13.70
  2. Yago Dominguez (ESP) – 11.73
  3. Keoni Lasa (VEN) – 9.90

March 1 

Advertisement

Women’s repechage

Round 6

Heat 1

  1. Camilla Kemp (GER) – 11.60
  2. Sanoa Olin (CAN) – 9.33
  3. Leilani McGonagle (CRC) – 9.07
  4. Tsuzuki Amuro (JPN) – 8.10

Heat 2

  1. Teresa Bonvalot (POR) – 11.60
  2. Tessa Thyssen (FRA) – 8.56
  3. Daniella Rosas (PER) – 7.63
  4. Molly Picklum (AUS) – 5.10

Heat 3

  1. Anat Lelior (ISR) – 12.33
  2. Carissa Moore (USA) – 11.73
  3. Lucia Machado (ESP) – 11.44
  4. Maya Mateja (MEX) – 3.83

Heat 4

  1. Yang Siqi (CHN) – 11.83
  2. Janire Gonzalez-Etxabarri (ESP) – 11.43
  3. Sky Brown (GBR) – 8.86
  4. Brisa Hennessy (CRC) – 8.40

Men’s repechage

Main round 5

Heat 1

  1. Gabriel Medina (BRA) – 12.94
  2. Ethan Ewing (AUS) – 11.20
  3. Sebastian Williams (MEX) – 6.86
  4. Andy Criere (ESP) – 6.53

Heat 2

  1. Kauli Vaast (FRA) – 12.33
  2. Joan Duru (FRA) – 10.20
  3. John John Florence (USA) – 8.63
  4. Brian Toth (PUR) – 7.33

Heat 3

  1. Marco Mignot (FRA) – 12.80
  2. Alonso Correa (PER) – 12.04
  3. Cody Young (CAN) – 11.44
  4. Kehu Butler (NZL) – 9.80

Round 6 

Heat 1

  1. Dylan Groen (GER) – 12.33
  2. Roberto Rodriguez (ECU) – 8.43
  3. Barron Mamiya (USA) – 5.20

Heat 2

  1. Ramzi Boukhiam (MAR) – 12.00
  2. Jack Robinson (AUS) – 11.56
  3. Kai Odriozola (ESP) – 9.53

Heat 3

  1. Rio Waida (INA) – 13.43
  2. Guilherme Fonseca (POR) – 10.83
  3. Lucca Mesinas (PER) – 5.97

Heat 4

  1. Yago Dora (BRA) – 13.27
  2. Leonardo Fioravanti (ITA) – 11.77
  3. Oliver Zietz (NED) – 10.23

Heat 5

  1. Yago Dominguez (ESP) – 10.33
  2. Manuel Selman (CHI) – 10.14
  3. Arran Strong (GBR) – 8.50

Heat 6

Advertisement
  1. Filipe Toledo (BRA) – 12.17
  2. Tim Elter (GER) – 9.93
  3. Frederico Morais (POR) – 9.80

Round 7

Heat 1

  1. Leonardo Fioravanti (ITA) – 14.00
  2. Rio Waida (INA) – 9.57
  3. Dylan Groen (GER) – 9.10
  4. Jack Robinson (AUS) – 8.03

Heat 2

  1. Ramzi Boukhiam (MAR) – 11.67
  2. Tim Elter (GER) – 10.57
  3. Roberto Rodriguez (ECU) – 8.40
  4. Yago Dominguez (ESP) – 7.70

Heat 3

  1. Filipe Toledo (BRA) – 10.76
  2. Yago Dora (BRA) – 10.67
  3. Manuel Selman (CHI) – 10.47
  4. Guilherme Fonseca (POR) – 8.93

March 2 

Women’s repechage

Main round 5 

Heat 1

  1. Sol Aguirre (PER) – 10.30
  2. Nadia Erostarbe (ESP) – 10.10
  3. Caroline Marks (USA) – 7.63
  4. Yolanda Sequeira (POR) – 5.80

Round 7

Heat 1

  1. Anat Lelior (ISR) – 12.77
  2. Camilla Kemp (GER) – 10.30
  3. Tessa Thyssen (FRA) – 9.04
  4. Janire Gonzalez-Etxabarri (ESP) – 9.03

Heat 2

  1. Carissa Moore (USA) – 14.50
  2. Teresa Bonvalot (POR) – 11.34
  3. Sanoa Olin (CAN) – 8.57
  4. Yang Siqi (CHN) – 7.73

Heat 2

  1. Johanne Defay (FRA) – 13.67
  2. Sally Fitzgibbons (AUS) – 11.60
  3. Tatiana Weston-Webb (BRA) – 11.10
  4. Taina Hinckel (BRA) – 7.20

Round 8

Heat 1

  1. Anat Lelior (ISR) – 11.20
  2. Taina Hinckel (BRA) – 10.27
  3. Caroline Marks (USA) – 9.07
  4. Teresa Bonvalot (POR) – 8.13

Heat 2

  1. Carissa Moore (USA) – 12.97
  2. Tatiana Weston-Webb (BRA) – 12.67
  3. Yolanda Sequeira (POR) – 12.63
  4. Camilla Kemp (GER) – 7.43

Men’s repechage

Round 8

Heat 1

  1. Sebastian Williams (MEX) – 12.00
  2. Tim Elter (GER) – 10.54
  3. Leonardo Fioravanti (ITA) – 9.60
  4. Brian Toth (PUR) – 6.26

Heat 2

Advertisement
  1. Rio Waida (INA) – 10.57
  2. Andy Criere (ESP) – 10.46
  3. Cody Young (CAN) – 7.80
  4. Filipe Toledo (BRA) – 7.36

Heat 3

  1. Yago Dora (BRA) – 14.73
  2. Ramzi Boukhiam (MAR) – 13.50
  3. John John Florence (USA) – 9.10
  4. Kehu Butler (NZL) – 5.63

Main round 6

Heat 1

  1. Gabriel Medina (BRA) – 17.06
  2. Joan Duru (FRA) – 13.46
  3. Marco Mignot (FRA) – 13.10

Heat 2

  1. Alonso Correa (PER) – 12.74
  2. Kauli Vaast (FRA) – 11.67
  3. Ethan Ewing (AUS) – 9.93

Round 9 

Heat 1

  1. Yago Dora (BRA) – 17.24
  2. Andy Criere (ESP) – 12.40
  3. Sebastian Williams (MEX) – 7.50

Heat 2

  1. Rio Waida (INA) – 11.77
  2. Ramzi Boukhiam (MAR) – 10.80
  3. Tim Elter (GER) – 9.07

Round 10

Heat 1

  1. Yago Dora (BRA) – 18.46
  2. Ramzi Boukhiam (MAR) – 10.30
  3. Marco Mignot (FRA) – 10.13

Heat 2

  1. Andy Criere (ESP) – 13.66
  2. Rio Waida (INA) – 10.93
  3. Ethan Ewing (AUS) – 6.36

March 3 

Women’s repechage

Round 9

  1. Anat Lelior (ISR) – 13.97
  2. Tatiana Weston-Webb (BRA) – 13.04
  3. Taina Hinckel (BRA) – 11.13
  4. Carissa Moore (USA) – 9.33

Main round 6

  1. Johanne Defay (FRA) – 12.93
  2. Nadia Erostarbe (ESP) – 10.67
  3. Sally Fitzgibbons (AUS) – 9.16
  4. Sol Aguirre (PER) – 8.90

Men’s repechage

Round 11

  1. Ramzi Boukhiam (MAR) – 12.33
  2. Andy Criere (ESP) – 9.90
  3. Rio Waida (INA) – 9.63
  4. Yago Dora (BRA) – 6.33

Main round 7

  1. Gabriel Medina (BRA) – 13.83
  2. Kauli Vaast (FRA) – 13.47
  3. Alonso Correa (PER) – 11.77
  4. Joan Duru (FRA) – 11.50

Fans can watch the tournament live on the official site of the Olympics. 

Advertisement

PLAY: FREE ONLINE GAMES