European Games 2023 day 2 schedule, date, time table, games list, live stream TV coverage

European Games 2023 day 2 schedule, date, time table, games list, live stream TV coverage

The European Games 2023 will take place in Krakow, Poland, from June 21 to July 2 and here is all about the Day 2 of the competition, schedule, date and live stream 

For the first time, the European Games will be held in Poland. All Olympic sports will have the opportunity to qualify for the Paris, France, Summer Olympics of 2024 at the 2023 European Games.

7,000 athletes from 48 nations participate in 29 different disciplines over the course of the 12-day competition, and more than just medals are at stake.

European Games Poland 2023 day 2 schedule, date, time table, games list, live stream TV coverage

With Olympic ranking points and even Olympic quotas available to successful competitors, this is a crucial stop for many of the athletes competing in the Games as they work to qualify for Paris 2024. Here is all you need to know about the European Games 2023, below.

European Games 2023 schedule

3×3 basketball: 13:30 onwards: Women’s Pool A rounds; Men’s Pool A rounds; Women’s Pool C rounds; Men’s Pool C rounds

Artistic swimming: 10:00-10:40 – Mixed Duet Technical; 10:50 – Medal Ceremony; 18:00-19:40 – Duet Technical; 19:50 – Medal Ceremony

Athletics: 09:40 – Women’s javelin; 09:55 – Men’s high jump; 10:05 – Women’s 200m; 10:25 – Men’s 200m; 10:28 – Men’s shot put; 10:46 – Women’s javelin; 10:55 – Women’s long jump; 11:05 – Women’s 3000m steeplechase; 11:28 – Women’s shot put; 11:33 – Women’s javelin; 11:40 – Women’s 5000m; 11:45 – Men’s high jump; 12:11 – Women’s long jump; 12:20 – Women’s 1500m; 12:39 – Men’s javelin; 12:45 – Mixed 4x400m; 16:30 – Women’s javelin; 16:35 – Men’s high jump; 17:05 – Women’s 200m; 17:25 – Men’s 200m; 17:28 – Men’s shot put; 17:34 – Women’s long jump; 18:05 – Women’s 3000m steeplechase; 18:25 – Women’s high jump; 18:27 – Men’s shot put; 18:33 – Men’s javelin; 18:40 – Men’s 5,000m; 18:10 – Women’s long jump; 19:20 – Women’s 1500m; 19:38 – Women’s javelin; 19:45 – Mixed 4x400m relay

Advertisement

Beach handball: 10:00 – Women’s Cross-Matches 5-8; 11:00 – Men’s Cross-Matches 5-8; 12:00 – Women’s Semi-finals; 13:00 – Men’s Semi-finals; 16:30 – Men/Women Cross-Matches 7-8; 17:30 – Men/Women Cross-Matches 5-6; 18:30 – Women’s Bronze Medal Match; 19:30 – Men’s Bronze Medal Match; 20:30 – Men’s Final: 21:30 – Women’s Final; 22:30 – Men/Women Medal Ceremony

Canoe sprint: 09:00 – Men’s C1 200m Heats; 09:21 – Women’s C1 200m Heats; 09:35 – Men’s K1 200m Heats; 09:56 – Women’s K1 200m Heats; 14:00 – Men’s C2 500m Final; 14:10 – Women’s C2 500m Final; 14:20 – Men’s K2 500m Final B; 14:30 – Men’s K2 500m Final A; 14:40 – Women’s K4 500m Final; 14:50 – Medal Ceremonies; 16:00 – Men’s C1 200m Semi-finals; 16:14 – Women’s C1 200m Semi-finals; 16:21 – Men’s K1 200m Semi-finals; 16:35 Women’s K1 200m Semi-Finals; 17:00 – Mixed C2 200m Heats; 17:14 – Mixed K2 200m Heats

Cycling BMX freestyle: 15:00-16:15 – Women’s final; 16:45-18:00 – Men’s final; 18:00 – Men/Women Medal Ceremony

Diving: 17:00-18:00 – Mixed Team Event 3m/10m; Medal Ceremony

Advertisement

Karate: 09:00 10:45 Men’s & Women’s Kata Preliminaries 1,2; 10:45 12:30 Women’s Kumite -50kg & Women’s; Kumite -55kg Preliminaries; 12:30 14:15 Men’s Kumite -60kg & Men’s Kumite -67kg Preliminaries; 15:30 16:10 Men’s & Women’s Kata Semi-Finals; 16:10 16:50 Women’s Kumite -50kg & Men’sKumite -60kg Semi-Finals; 16:50 17:30 Women’s Kumite -55kg & Men’s Kumite -67kg Semi-Finals; 17:30 17:40 Men’s Kata Gold Medal; 17:40 17:50 Women’s Kata Gold Medal; 17:50 18:10 Medal Ceremonies Men’s & Women’s Kata; 18:10 18:20 Women’s Kumite -50kg Gold Medal; 18:20 18:30 Men’s Kumite -60kg Gold Medal; 18:30 18:50 Medal Ceremonies Women’s & Men’s Kumite; 18:50 19:00 Women’s Kumite -55kg Gold Medal; 19:00 19:10 Men’s Kumite -67kg Gold Medal; 19:10 19:30 Medal Ceremonies Women’s & Men’s Kumite

Padel: 09:00 – 10:30 Men’s Doubles / Women’s Doubles Round 1; 10:30 – 12:00 Men’s Doubles / Women’s Doubles Round 1; 12:00 – 13:30 Mixed Doubles Round of 16; 13:30 – 15:00 Mixed Doubles Round of 16; 15:00 – 16:30 Men’s Doubles / Women’s Doubles Round of 16; 16:30 – 18:00 Men’s Doubles / Women’s Doubles Round of 16; 18:00 – 19:30 Men’s Doubles / Women’s Doubles Round of 16; 19:30 – 21:00 Men’s Doubles / Women’s Doubles Round of 16

Shooting: 09:15 – 09:45 10m Air Rifle Mixed Team, Qualification, 10m; 11:00 – 12:15 10m Air Pistol Men, Qualification, 10m; 13:00 – 14:15 10m Air Pistol Women, Qualification, 10m; 11:30 – 12:15 10m Air Rifle Mixed Team, Final, Final Hall; 13:30 – 14:15 10m Air Pistol Men, Final, Final Hall; 15:30 – 16:15 10m Air Pistol Women, Final, Final Hall; Medal Ceremonies

Advertisement

Sport Climbing: 18:30 – 19:10 Speed, Qualification – Women; 19:30 – 20:00 Speed, Final – Women; Medal Ceremony

European Games live stream and broadcasting details: Where to watch?

The following broadcasters will offer coverage of the European Games in Europe and Latin America:

  • Albania: RTV
  • Austria: ORF
  • Azerbaijan: TV
  • Belgium: VRT & RTBF
  • Bulgaria: BNT
  • Croatia: HRT
  • Cyprus: CBC
  • Czechia: CT
  • Estonia: ERR
  • Finland: YLE
  • France: FTV & Chaîne L’Équipe
  • Germany: ARD & ZDF
  • Greece: ERT
  • Hungary: MTVA
  • Iceland: RYV
  • Ireland: RTE
  • Israel: TSC
  • Italy: RAI
  • Kosovo: RTK
  • Lithuania: LRT
  • Netherlands: NOS
  • Norway: NRK
  • Poland: TVP
  • Portugal: RTP
  • Romania: TVR
  • Slovakia: RTVS
  • Slovenia: RTV SLO
  • Spain: RTVE & ENJOY
  • Sweden: SVT
  • Switzerland: SSR
  • Turkey: TRT
  • Ukraine: PBC
  • United Kingdom: BBC
  • Pan-European: Eurosport
  • Latin America (select countries): CLARO

PLAY: FREE ONLINE GAMES

Advertisement